Narzędzia osobiste
Jesteś w: Start / Dobre praktyki / Akcja Ministerstwa Gospodarki

Akcja Ministerstwa Gospodarki


Ministerstwo Gospodarki prowadzi akcję „Czas na oszczędzanie energii”, której celem jest propagowanie racjonalnych i oszczędnych sposobów korzystania z energii. Działania poprzez edukację oraz promowanie dobrych praktyk w zakresie stosowania nowoczesnych rozwiązań energooszczędnych mają pomóc w poprawie efektywności energetycznej polskiej gospodarki oraz wpłynąć na ochronę środowiska.
Jednym z obszarów, gdzie skutecznie można zmniejszyć zużycie energii jest oświetlenie. Zastąpienie zaledwie jednej tradycyjnej żarówki świetlówką energooszczędną generuje w ciągu roku oszczędności ponad 26 zł i ogranicza emisję dwutlenku węgla o 62 kg. Wymiana żarówek w 13 mln polskich gospodarstw domowych (średnio po 5 punktów świetlnych) dawałaby oszczędność na poziomie 4 TWh, czyli ponad 3,5 proc. rocznego krajowego zużycia energii elektrycznej netto. Modernizacja źródeł światła w skali Unii Europejskiej pozwoli ograniczyć emisję CO2 o 15 mln ton rocznie.
Zgodnie z zapisami dyrektywy 2006/32/WE w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych sektor publiczny powinien pełnić wzorcową rolę w zakresie oszczędności energii. Dlatego też Ministerstwo Gospodarki zakupiło świetlówki energooszczędne z zamiarem przekazania ich wszystkim gminom w Polsce. W ramach kampanii przygotowane zostały także broszury promocyjno-informacyjne „Inteligentna energia”, które mają propagować wiedzę na temat energooszczędnych technologii i ich racjonalnego wykorzystania w życiu codziennym.
(Źródło: Ministerstwo Gospodarki) 


Więcej informacji >>>>